Anne Olmaya Adayken...

 Hayatın en büyülü dönemi; aileye minik bir üyenin katılması ile başlar. Evinize neşe ile gelen haber bir anda ışığınızı değiştirir. Peki, bu değişimin; ailenize ve bebeğinize uygun bir ortam yaratması için evinizde neler yapabilirsiniz?
 

Evinizin enerji akışı hayatınızın her türlü beklenti yönünü etkiler; hatta doğurganlık şansınızı bile…Eğer bir bebek için hazır olduğunuzu düşünüyor ve istiyorsanız; öncelikle evinizi tanıyın ve kontrol edin.

Genel olarak Feng Shui öğretisinin bütün kuralları bu kontrolün temelidir. Örneğin evinizde enerji akışının yumuşak ve akıcı olması gerekir. Uzun, dar koridorlar, kuytu, dağınık, temizolmayan alanlar bu akışı olumsuz etkiler. Eğer dar, uzun, koridorunuz varsa tavana kristal bir top ya da duvarına asılan resimler bu akışı yavaşlatıp yumuşatacağından olumludur.

 

 

Evinizin sokak kapısı, enerji girişinin ağzıdır. Yani enerji kalitesini bu ağız belirler. Bu yüzden enerjinin evinize girişi rahat olmalı, bloke edilmemelidir. Eğer bir apartman dairesinde oturuyorsanız, daire kapınızla birlikte apartman kapınız da bu işlevi üstlenir. Yanidaire kapınızın önünde bir ayakkabı yığını, çöp kovası, bir tür karmaşa olmamalıdır. Aynı şekilde sokak kapınızın önünde enerji akışını bloke edecek bir ağaç, ferahlık hissini sabote eden; yakın mesafede ki bir duvar ya da sokak lambası bu akışı olumsuz etkiler. Kısacası giriş alanının temiz, düzenli, nefes alan bir ortamı olmalıdır.

 

Bunun dışında doğum tarihinizle belirlenen kişisel Feng Shui analizi de size yardımcı bilgiler verir. Bu bilgiler doğrultusunda olumlu yönlerinizi daha aktif ve doğru kullanarak şansınızı arttırabilirsiniz.

Bagua haritasında Kuzeybatı yönü Destek şansı demektir Baba yani ataları temsil eder, Soyenerjisini taşır. Bu yönünün enerjisinin beslenmesi de olumlu etkileyecektir. Kuzeybatı metal elementidir. Metal ve toprak elementi ile bu yönü aktive edebilirsiniz. Örneğin metal birobje(gümüş bir çerçeve gibi) ya da doğal taşlar(ametist, pembe kuvars v.b)…

 

Batı yönü ise çocuklar ve gelecek şansı demektir. Bu yönün enerjisini de metal ve toprak ile besleyebilirsiniz. Bu yönde ateş elementinden kaçınmak doğru olur. Mum, ışık yâda şömine gibi… Bunun yerine seramik obje, kristal taşlar, ya da eğer başka çocuğunuz varsa metal çerçevede onun resmi uygun olur. Hatta diğer çocuklarınızın yaptığı yaratıcı çalışmaları burada sergilemek olumludur.

 

Özellikle salon ve oturma odasının batı yönünde düzensizlik, dağınıklık olmamasına dikkat edilmelidir.

Güneybatı yönü ise aşk, ilişkiler ve aile yönüdür. Aynı zamanda anne demektir. Toprak renkleri, sarılar bejler ve seramik objeler uygundur. Aşk ve ilişkileriniz için de bir çift obje ile beslemek doğru olur. Örneğin bir çift kristal top ya da bir çift mandarin ördek figürü ya da resmi olabilir.

 

Yatak odaları mahrem ve kişisel bir alandır. Evinize gelen herkese açmanız doğru değildir. Burası gündüz iyi havalandırılmalı ve ışık almalıdır. Uykuda karanlık olmasına dikkat edilmelidir. Yatak odanızda eşiniz ve sizin dışında başkalarının fotoğrafının olması doğru değildir. Hatta çocuklarınızın olsa bile… Evinizin genelinde olduğu gibi burada da doğal malzemeler kullanmak doğru olur. Odanızın her anlamda denge de olduğuna emin olun ne çok yin ne de çok yang olmamalıdır. İşlev itibari ile yin bir mekân olan yatak odası orantılı olarak aktif enerjide taşımalıdır.

 

Yatak odanızda dolap içleri ve yatak altı bazaları düzenli ve temiz olmalıdır. Manyetik alan yaratacak hiçbir alet ya da eşya olmamalıdır. Televizyon, müzik seti, bilgisayar ve de en büyük yanlışımız cep telefonlarımız bu mekânların dışında tutulmalıdır. Yatak odası için canlı bitkilerde uygun değildir. Yatak başlıksız olmamalı hatta sağlam ve duvara dayanan bir başlık tercih edilmeli mümkünse monte olmalıdır. Bunun dışında yatağınızın yaşı da çok önemlidir.15 /20 yıllık bir yatak artık enerji açısından da ömrünü doldurmuştur.7/8 yıldan sonra değişmek doğru olur. Aydınlatma açısından da iyi analiz edilmelidir. Çok keskin veyang bir aydınlatma sadece gerek duyulduğunda açılmalı onun dışında yumuşak bir ışık veren abajurlar kullanılmalıdır. Başucu aydınlatması olarak benim tercihim pembe tuz lambaları… Hem doğal ve havayı temizliyor hem de ışığı oldukça sıcak…

 

Yatağın üstünde tavanda vantilatör uygulaması da pek olumlu değildir. Çünkü uyurken üzerinizde enerjiyi kesen bir bıçak etkisi yaratır. Direk size dönük olmayan ayaklı vantilatör daha uygundur.

Yatak odanızda baskın olmamak kaydı ile kırmızı, pembe ve mor gibi ateş renkleri kullanmak aşk enerjisini besleyeceğinden olumludur.

 

Bunun dışında bazı bereket sembolleri de kullanılabilir.

Örneğin fil gücün ve başarının sembolüdür. Salonda batı yönüne ya da yatağınızın başucunakonulabilir. Hatta Uzakdoğu da erkek çocuk isteyenler için fil objesi tercih edilir.

Nar objesi ya da nar ağacı; biz de olduğu gibi Uzak doğuda da bereketi simgeler. Eğer bahçeli bir evdeyseniz güneybatı ve ya batıda bir nar ağacı olumludur. Onun serpilip büyümesi ailenizin ve çocuklarınızın gelişimini olumlu etkiler.

 

Bütün bu basit ipuçları çok genel olmakla birlikte, unutmamamız gereken evinizin dönemsel aldığı enerjiler ve kişisel analizinizin esas olduğudur.

Her isteğimizin ya da beklentimizin bir hazırlık aşaması vardır. Fiziksel ve sağlık anlamında şartlar uygunsa yaşadığınız ya da çalıştığınız mekânlarında bu yeni isteğinize hazırlanmış olması gerekir. Doğum ve hamilelik yenilenme enerjisi getirir. Bu olumlu ve heyecanlı bekleyişi eğlenceli, keyifli hale getirmenin dışında; hazırlanmakta önemlidir. Evinize sizi mutlu eden manzara resimleri ya da mutlu olduğunuz anları hatırlatan fotoğraflarınızı koymak, sevdiğiniz müziği dinlemek, yoga ve meditasyon yapmak hazırlık için uygun adımlardır. Fiziksel ve duygusal değişime zorlayan bu dönemi sizin için daha iyi, mutlu, sağlıklı ve pozitif hale getiren her şey bu amaca hizmet eder.

 

Her değişim her yenilik çaba ister. Bunu kolaylaştıran mekânlarda yaşamak ise sadece keyif verir. Akışta olmak, gelecek kaygısı ile hayatı yaşamadan sadece donup kalmak doğru değildir.

 

Siz yeni gelene kucak açtığınız sürece evrende size kucak açacaktır.

 


  Dekoşeker

Yatak Odanızda Küçük Dokunuşlarla Güne Zinde Başlayın

>Yatak odanızın yin enerji taşımasına yardımcı olmak için manyetik alandan arındırın. Pastel tonları tercih edin.Uykunuzu bölecek parlak ışık ve resimlerden kaçının.

Yandaki karekodu akıllı telefon ya da
tabletlerinizin kameralarından
okutarak mobil cihazınız ile sitemize
kolayca ulaşabilirsiniz.