Sembollerin Gücü

 İnsanın evrene gösterdiği uyum, onunla olan paslaşması ve aradaki alışverişin akıcılığı, yaşam kalitesini etkiler. Aslında bu da bir çeşit iletişimdir. Yani evrene verdiğiniz ve ondan aldığınız mesajlara hâkim olmalısınız. Çünkü yaşayacaklarınız ondan ibarettir. Peki, nasıl bir dil kullanıyorsunuz. Ve Feng Shui bunun neresinde?
 

Uzun zamandır masanın başına oturacak gücü bulamıyordum. Sanırım dolmak için bazen boşalmak gerekiyor, farkında olmadan uzaklaşıyorsunuz. Yaz aylarında her şekilde sosyal yaşantınızda bir farklılaşma oluyor. Aile; dost meclisleri ve elbette evin küçük afacanlarının tatil istekleri. Animatör kıvamında anne olmak gibi…

Bütün bu akışta dingin bir zaman bulmak ve odaklanmak zorlaşıyor haliyle.
Yakın zamanda bir dostum ikinci kez anne oldu. Şu sıralar pek moda olan ‘Baby Shower’ organizasyonuna keyifle katıldım. Herkes bütün iyi niyetleriyle hediyelerini paylaştı. Elbette bizim adetlerimizden farklıydı ama hepsinin ortak özelliği paketlerdeki nazar boncuğuydu. Binlerce yıldır aynı niyet ve enerji ile taşınan bir sembol.

Evet, bugünkü konumuz semboller.

Kendimi bildim bileli somuttan çok, soyut şeyler hep ilgimi çekmiştir, görünenden daha çok görünmeyen bir dünya olduğunu düşündüğümden sanırım.
Her kültürde yer alan sembollerin kullanılma amacı; görünen ile görünmeyeni anlatmak, çağrıştırmak, hayata katmaktır.

Ülkeler için bayrakları birer semboldür. Yazı ile anlatamadıkları sevgiyi, bağlılıklarını, kuruluş hikâyelerini ya da inançlarını o sembolle anlatırlar.

Bizim geleneklerimizde var olan nazar boncuğu da bir semboldür. Rengi ve biçimi ile binlerce yıldır kötü gözden, negatif enerjiden korunmak için kullanılır. Yani ona verilen bu görev artık onunla özdeşleşmiş, bu enerji onunla uyumlanmıştır.

Aynı şekilde yüzyıllardır çeyizlerimizde yer alan gümüş aynalar duvarlarımızı süslerken yine yüklendikleri görevi tamamlarlar. Bu aynaların dış yüzeyi işlemelidir ve ayna kısmı duvara denk gelir. Bu şekilde dışarıdan evinize gelebilecek olumsuzlukları etkisiz hale getirdiğine inanılır.

Peki, sembollerin gücü nereden geliyor?

Elbette ki yine bizden, bizim enerjimizden. Örneğin evlilik için taşıdığımız alyanslarımız… Onları takmazsak evli olduğumuzu elbette unutmayacağız ama onu taşıyarak birbirimize olan bağlılığımızı sembolize ediyor, o enerjiyi yüklüyoruz. Bu da bize sevginin gücünü hissettiriyor. Tam da istediğimiz gibi.

Feng Shui'de de birçok amaç için farklı semboller ve objeler kullanılır. Dekorasyon için kullandığımız bir yastık, rengi ve deseni ile bile bizim için sembol olarak görev yapabilir. Daha önceki yazılarımda bahsettiğim gibi her mekânın dönemsel ve güncel enerjileri; bulunduğu pusula yönüne göre ya aktive edilir ya da baskılanır.

İşte bu noktada niyetimizi; uygun olan renk, desen ya da sembollere yüklersek, enerjiye istediğimiz yönü vermiş oluruz. Yani evrene niyetimiz ve isteğimiz hakkında mesajımızı hatırlatırız.

Binlerce yıldır aynı anlam ve istekler yüklenen bir sembol ya da obje artık o görevi üstlenmiş, kolektif bilinçte aynı şeyleri hatırlatır hale gelmiştir.

Feng Shui’de bereketin sembollerinden biri hareketli su objesidir. Evin yaşam alanında bereket yönünde kullanılan bir dekoratif şelale objesi sizin bereket enerjinizi harekete geçirir. Yani evrene bereket isteğinizi sembolle hatırlatmış olursunuz. Bu da mesajın sürekli olmasını sağlar.

Evrenle iletişimde kullandığınız dil hep olumlu olmalı ve isteğinizi makul ölçülerde hatırlatmalısınız. Yani bereket yönünüze 3, 4 adet şelale yerleştirmeniz doğru değildir.

FengShui'de her zaman bahsettiğimiz denge unsuru; obje ve sembol kullanma konusunda da vardır. Abartmak o enerjiyi daha çok aktive etmez aksine dengeleri bozar.

Ev ya da ofisiniz için feng shui danışmanlığı aldığınızda amaç dengeyi sağlamaktır. Yani; aşk, kariyer, sağlık, bereket, çocuklar, kişisel gelişim ve eğitim konularında mekânın aldığı enerjileri dengeye getirmek ona uygun sembol, obje ve renklerle bu tamamlanmış duygusunu yakalamaktır.

Sizde yarattığı güven ve emin olma hali de hedeflerinize kavuşmanız da sizi pozitif bir beklenti içine soktuğundan kolaylaşır. Semboller niyet ile buluştukları zaman etkili olurlar. Önce niyetiniz ve isteğinizin adı konmalı.

Evli bir çiftin birlikteliklerini korumak için birbirlerine ömür boyu sadık kalan mandarin ördek sembolü; bu yüzden seçilmiştir. Yaşam alanınızın aşk ve ilişkiler yönü olan güneybatı yönünde konumlandırdığınız bir çift mandarin ördek figürü ya da resmi bu isteğinize ve niyetinize cevap verir. Bir başka çözüm de; güneybatı yönün elementi ağaç olduğundan; bu elementi aktive eden yeşil ve kahve tonlarında bir obje; ağaç materyalinden çift olan bir figür ya da rengârenk bir çiçek niyetinizle buluştuğunda aynı sonucu verecektir.

Benim de en sevdiğim ve anlamlı bulduğum bir diğer sembol de çift mutluluk sembolü… Uzakdoğu da düğün davetiyelerinde bile kullanılır. Birlikteliği koruyan ilişkinizi besleyen semboldür.

Mistik düğüm ise 6 adet 8 rakamı ya da başka bir açıdan sonsuzluk işaretinden oluşan bir semboldür. Uzakdoğu kozmolojisinde 8 uğurlu ve bereketli bir sayıdır. O yüzden koruyuculuğuna ve şansına inanılır. Sonsuz mutluluk sembolüdür.
Feng Shui'de kullanılan daha pek çok sembol ve obje vardır. Yere ve zamana uygun olarak bunlardan faydalanılır.

Semboller güçlerini sizden, niyetinizden ve pozitif enerjinizden alır. Bu durumu abartmak elbette doğru olmaz. Sadece size ve evrene bir mesaj ve hatırlatma tadında bırakmak en uygun olanıdır. İletişiminizi açık tutmak ve olumlu olmak sizi niyetinize yaklaştırır. Ama bunun sizi yönetmesine izin vermeyin.

Unutmayın, temel prensip denge ve uyum...Hayatınıza renk katmasına izin verdiğiniz kadar semboller ve onların gücü …


  Dekoşeker

Yatak Odanızda Küçük Dokunuşlarla Güne Zinde Başlayın

>Yatak odanızın yin enerji taşımasına yardımcı olmak için manyetik alandan arındırın. Pastel tonları tercih edin.Uykunuzu bölecek parlak ışık ve resimlerden kaçının.

Yandaki karekodu akıllı telefon ya da
tabletlerinizin kameralarından
okutarak mobil cihazınız ile sitemize
kolayca ulaşabilirsiniz.